04/07/2016

Zo sveta motorov

(Personal, Tip5)

Pripravil Ján Turčan

 

V luxusnej podobe

Európsky Ford v jeseni 2013 predstavil zámer ponúkať niektoré typy svojich vozidiel v luxusnej podobe, v línii Vignale. Až vlani sa v takejto prémiovej podobe dostalo na trh Mondeo, aktuálne na autosalóne v Ženeve Ford predstavil s výbavou Vignale aj typy S-Max, Edge a Kuga. Vystavená Kuga Vignale bola podľa automobilky len prototypom, pravdepodobne sa však nebude líšiť od modelu, ktorý začnú dodávať zákazníkom cez sieť vybraných predajcov. Tých má byť tento rok v Európe 300, budúci rok 500. Ford tvrdí, že pri jeho vozidlách z línie Vignale nepôjde len o luxusne pôsobiace odtiene laku, kolesá či čalúnenie. Dôležitý bude aj individuálny prístup k zákazníkom, preto sa takéto vozidlá budú predávať len cez prísne selektovanú sieť predajní.

 

Super športový automobil

Francúzska spoločnosť Bugatti (patriaca koncernu VW) na tohtoročnom ženevskom autosalóne predstavila typ Chiron, ktorý sa stal náhradou za Veyron. Nový super športový automobil je opäť pomenovaný podľa slávneho automobilového pretekára. Dizajn typu Chiron vychádza z dizajnu jeho predchodcu. Karoséria pozostáva z ľahkých kompozitných materiálov a podľa vyjadrenia zástupcov spoločnosti Bugatti je Chiron najvýkonnejší a najluxusnejší sériovo vyrábaný automobil na svete. Chiron zrýchli z 0 na 100 km/h za menej ako 2,5 sekundy a jeho maximálna rýchlosť je 420 km/h. Spoločnosť vyrobí len päťsto týchto vozidiel, ktorých základná cena je 2,4 milióna eur – bez dane.

 

Zžite sa s motocyklom

Na cestách pribúdajú motocyklisti. Čoraz viac motoristov si kupuje motocykel nielen ako dopravný prostriedok, ale aj pre zábavu, pocit voľnosti, možno pre adrenalín pri súťažení s odstredivou silou v zákrutách. Skúseným motocyklistom netreba radiť, vedia, že ak motocykel v zime nepoužívali, musia sa opatrne „rozjazdiť“. Kto začal len nedávno, nemali by ho prvé stovky bez väčších problémov odjazdených kilometrov utvrdiť v tom, že už svoje jednostopové vozidlo ovláda. V hustej obojsmernej premávke je úplný hazard povoliť brzdu vlastnej odvahe a pustiť sa do predbiehania jedného auta za druhým. Prvoradým cieľom nováčikov by malo byť postupné „zžívanie“ so svojím strojom. S dôrazom na „postupne“ – aby po prvej sezóne na motocykli s každou jarou mohli pribúdať ďalšie.

 

Auto si opravíte aj sami

Revolúciu v oblasti opravy automobilov odštartovala mladoboleslavská značka a predstavila horúcu novinku zo svojich vývojových pracovísk – servisnú gumičku Škoda S-gum. So Simply Clever produktom vyrieši aj laik každý problém od opravy motora, cez prevodovku, až po poškodenia karosérie. Vďaka špeciálnym fyzikálnym vlastnostiam ponúka táto prelomová novinka výraznú pružnosť, nízku tuhosť a ultra nízku hmotnosť zároveň. Za všetkým sa skrýva použitie špeciálneho polyméru na báze kaučuku.

 

Gabriž a Hámor v Himalájach

Zdolať osemtisícovku v Himalájach je sen každého horolezca. Najbližšie sa o to pokúsi mladý dobrodruh Michal Gabriž, ktorý odletel do Nepálu a pridá sa k najznámejšiemu slovenskému horolezcovi Petrovi Hámorovi. Spolu chcú vystúpiť na ôsmu najvyššiu horu sveta Manaslu, vysokú 8163 metrov. Pred dvoma rokmi musel Michal pre mimoriadne nepriaznivé počasie výstup predčasne ukončiť vo výške 7000 metrov. A hoci ide o skúseného horolezca, ktorý zdolal vrcholy najvyšších štítov v Európe či Ázii, magickú hranicu 8000 metrov má stále pred sebou. Jedným z partnerov expedície je aj Allianz – Slovenská poisťovňa, ktorá poskytla Michalovi Gabrižovi komplexné cestovné poistenie. Ak by totiž nedajbože došlo k nejakému problému či úrazu, záchrana v spomínaných nadmorských výškach je veľmi nákladná.15/10/2018

Festival vôní, chutí a zážitkov Aróma má za sebou prvý ročník

07/10/2018

PREPITNÉ. Áno alebo nie? Komu? Koľko? Kedy? Ako?

30/09/2018

Favoritom cestujúcich je Singapore Airlines

30/09/2018

Miroslav Stycinskij

23/09/2018

Trnava otvorí nedostupné pamiatky