18/02/2016

Zo sveta motorov

(Tip4, Personal)

Pripravil Ján Turčan

 

ZLEPŠILI KOMFORT

Nissan NP300 Navara spája najnovšie skúsenosti konštruktérov značky Nissan v segmente „crossoverov“ a viac ako 80 rokov skúseností s navrhovaním a výrobou robustných a šikovne skonštruovaných pickupov. Základnou úlohou pri vývoji novej generácie tohto typu bolo zlepšenie komfortu a vycibrenosti pri súčasnom zachovaní odolnosti a nosnosti Nissanu NP300 Navara a jeho vychýrených schopností počas jazdy mimo cesty.

 

ELEKTRONICKÝ ANJEL STRÁŽNY

Len v Nemecku vysielajú rozhlasové stanice ročne približne 2000 upozornení na autá jazdiace po diaľnici v protismere. Štatistiky ukazujú, že viac ako každá druhá jazda v protismere končí už po 500 metroch v najhoršom prípade – smrťou. Keďže rozhlasové stanice začnú výstrahu vysielať až po niekoľkých minútach, čo je príliš neskoro, hľadá Bosch nové riešenie. Upozorňovanie na vozidlá v protismere na základe „cloudu“ bude schopné varovať vodiča už po desiatich sekundách. Elektronického anjela strážneho vyvíjajú z „dátového oblaku“. Novinku bude možno výhodné integrovať do existujúcich informačných a zábavných systémov alebo aplikácií, pretože ide o výhradne softvérový modul. Funkcia bude k dispozícii od roku 2016 ako „cloudová“ služba. Do existujúcich aplikácií alebo spomínaných systémov výrobcov automobilov ju bude možné začleniť ako Bosch myDriveAssist.

 

BEZ VÝFUKOVÝCH PLYNOV

Toyota odovzdala v októbri prvým britským zákazníkom sedany Mirai s pohonom na palivové články. Technici spoločnosti aplikovali výsledky výskumu a vývoja technológie palivových článkov, ktorý trvá viac ako dve desaťročia, a súčasne sa opierali o skúsenosti v oblasti hybridných pohonných systémov. Mirai využíva vodík na výrobu elektrickej energie v palivových článkoch a okrem vody neprodukuje žiadne emisie výfukových plynov. Plná nádrž vodíka zabezpečí jazdu na vzdialenosť približne 500 kilometrov, čo je porovnateľné s vozidlom na benzín, pričom proces tankovania trvá len asi tri minúty.

 

DVE AUTÁ V JEDNOM

Koncept IAA značky Mercedes- Benz (Intelligent Aerodynamic Automobile – inteligentný aerodynamický automobil)  predstavuje dve autá v jednom: svetového rekordéra v aerodynamike s hodnotou súčiniteľa odporu vzduchu 0,19 a štvordverové kupé s pôsobivým dizajnom. Štúdia, ktorá mala na autosalóne vo Frankfurte svoju svetovú premiéru, sa od rýchlosti 80 km/h automaticky prepne z dizajnového režimu do aerodynamického a početnými aktívnymi aerodynamickými opatreniami zmení svoju podobu. V interiéri nadväzuje koncept IAA na dizajnovú líniu triedy S a kupé triedy S, ponúka nové dotykové funkcie a poskytuje zároveň výhľad na interiér pracovného sedanu blízkej budúcnosti.15/10/2018

Festival vôní, chutí a zážitkov Aróma má za sebou prvý ročník

07/10/2018

PREPITNÉ. Áno alebo nie? Komu? Koľko? Kedy? Ako?

30/09/2018

Favoritom cestujúcich je Singapore Airlines

30/09/2018

Miroslav Stycinskij

23/09/2018

Trnava otvorí nedostupné pamiatky