09/04/2017

GRADONNA MOUNTAIN RESORT

(Travel & Wellness, Tip5)

Všetci poznáme tradičné rakúske penzióny s muškátmi za oknami a zdobenými fasádami či klasické masívne drevené vysokohorské chaty. U našich juhozápadných susedov však každý rok vznikajú nové hotely s nádherným minimalistickým dizajnom, ktoré s rakúskou samozrejmosťou rešpektujú prírodu, do ktorej sú zasadené. Jedným z takých hotelov je aj Gradonna Mountain Resort Châlets & Hotel vo Východnom Tirolsku.

 

Komplex hotela a luxusných „chatiek“ je lokalizovaný nad dedinkou Kals am Großglockner a je postavený priamo „na svahu“ vo výške 1350 metrov nad morom. Moderný alpínsky dizajn využíva okolitú prírodu ako hlavný dizajnový prvok. Takmer z každej časti hotela sa hosťovi otvára výhľad na nádherné okolité hory. Všetky materiály použité pri stavbe hotela od kameňa na podlahách vo vzdušnom lobby po cédrové drevo, ktoré dominuje v jednoducho navrhnutných izbách, pochádzajú práve z tejto lokality. Okrem štandardných izieb ponúka hotel ubytovanie v 41 drevených châletoch (chatkách) a v dvanástich priestranných apartmánoch s výhľadom na Großglockner. Projekt tohto hotela realizovala skupina architektov ARGE Reitter – Strolz, ktorá zaňho už pozbierala množstvo ocenení. Viac nám o ňom v rozhovore porozprával architekt Erich Strolz.

 

Čo bolo vaším hlavným zámerom pri projektovaní hotela Gradonna Mountain Resort? Aké boli hlavné požiadavky od majiteľov a ako ste si s nimi poradili?

Mesto Kals am Großglockner pozostáva z niekoľkých husto obývaných historických štvrtí a osád, obrovských lúk a lesov a je obkolesené majestátnou alpskou panorámou. Domy sú tu postavené buď sčasti, alebo celé z dreva a sú ukážkou šikovných rúk tesárov. Názov Gradonna odkazuje na istú historickú časť mesta, no je vlastne novou osadou v lese. Majitelia teda prišli za nami s požiadavkou, aby sme citlivo integrovali hotelový rezort s množstvom návštevníkov do krásnej prírody.

 

V akom zmysle projekt hotela korešponduje s ekologickou filozofiou a je v spojení s okolitou prírodou?

 

Snažili sme sa urobiť len jemné zásahy do miesta s jeho topografiou a existujúcou vegetáciou. Doslova sme sa snažili zahrnúť do projektu každý jeden jestvujúci strom. Budovy sú zasadené do svahu a vlastne akoby „plávali“ na existujúcom teréne. Treba v tomto kontexte tiež spomenúť, že celý rezort je navonok bez automobilov. Miesto pre 180 vozidiel je ukryté v podzemí.

 

Sú nejaké zo súčastí projektu podľa vás nové, trendsetterské či objavné z architektonického hľadiska?

Nebolo naším cieľom byť trendsettermi, snažili sme sa robiť niečo v súlade s naším vlastným presvedčením o architektúre. Vysvetlím ale základné rozhodnutia, čo sa dizajnu týka: hotel je položený na oceľovo-betónovej konštrukcii. Dve verejné poschodia sú priesvitné, takže svetlo doslova preniká cez stavbu. Drevené krídlo s izbami stojí na podstavci. A potom je tu dvanásť apartmánov vo veži, ktorá tvorí akési centrum komplexu a je viditeľná z veľkej diaľky. Konferenčnú miestnosť, jedáleň a reštauráciu s veľkou terasou, malé obchody s rozličným tovarom a športové predajne sme zhromaždili okolo trojposchodového lobby baru. Bazén, spa, fitness a wellness priestory sú v harmónii so všadeprítomnou prírodou. Chatky sú nadizajnované ako kocky stojace na betónových pilieroch a pôsobia trochu ako hríby v kopcovitom horskom teréne. Sú celé z vrstveného dreva, dozdobené fasádou, ktorá evokuje farby lesa.

 

V čom bol projekt Gradonna Mountain Resort špeciálny v porovnaní s inými hotelovými projektmi?

Architektúra sa zámerne vyhýba alpskému klišé barokových drevených chát. Tradičné konštrukčné metódy sa odvíjali od možností obce, terénu a technicko-konštrukčných možností tej doby. Boli vhodné v tom čase a pre ten priestor. My robíme to isté, ale v súlade s možnosťami dneška.

 

Aké sú podľa vás prvky hotela, ktoré u hostí vyvolávajú pocit, že sa cítia ako doma?

Väčšinu intímnej atmosféry vyvolávajú materiály, ktoré nás obklopujú: steny, strop a schody ukazujú svoju podstatu z dreva ihličnanov veľmi nezakrývane. Jemne biele sfarbené olejové škvrny nechajú vyniknúť prirodzenú štruktúru dreva a doladia prírodný materiál. Priestor dotvára nábytok a dvere z dubového dreva. O príjemné teplé prostredie vo výške 1 500 metrov nad morom sa stará aj vysokokvalitná tepelná izolácia či prídavný krb.

 

Aké boli najväčšie výzvy počas práce na tomto projekte?

Najväčšou výzvou projektu bolo zachovať čo najviac z pôvodnej myšlienky, teda realizovať ho s čo najväčším počtom detailov z plánu. Museli sme presvedčiť všetkých ľudí, ktorí mali do činenia s hotelovým projektom (manažéri, remeselníci, firmy, verejný sektor), aby rozmýšľali rovnako ako my.

 

Predpokladám, že veľa cestujete a všímate si iné hotely a ich architektúru. Aké projekty vás vedia zaujať?

Myslím si, že najlepšie hotelové stavby sú také, kde majitelia, manažéri a dizajnéri ukážu, kým v skutočnosti sú, keď nepopierajú svoje korene alebo osobnosti. Myslím si, že Gradonna je jedným z tých špeciálnych hotelov, kde toto platí.

 

A: ELENA STRÁPKOVÁ

F: WWW.GRADONNA.AT15/10/2018

Festival vôní, chutí a zážitkov Aróma má za sebou prvý ročník

07/10/2018

PREPITNÉ. Áno alebo nie? Komu? Koľko? Kedy? Ako?

30/09/2018

Favoritom cestujúcich je Singapore Airlines

30/09/2018

Miroslav Stycinskij

23/09/2018

Trnava otvorí nedostupné pamiatky