11/06/2017

BRAND AMBASÁDOR WHISKY NOMAD BORIS IVAN V BRATISLAVE

(Interview, Tip5)

Rodák z Popradu Boris Ivan odišiel pred štrnástimi rokmi do Londýna, aby sa naučil dobre po anglicky. Bar sa mu stal napokon osudom – za pár mesiacov sa prepracoval od barbacka na barmana v celebritami vyhľadávanom hoteli Soho a pracoval s hviezdami ako Jay Z či Robbie Williams. Desať rokov pôsobil ako bar manažér a pred rokom sa stal globálnym brand ambasádorom spoločnosti González Byass. V Bratislave na Whisky Feste predstavil počas masterclass jej sherry, ale predovšetkým revolučnú „outland whisky“ Nomad.

 

 

Čím je whisky Nomad taká zaujímavá?

Whisky, ktorá dozrievala 5 – 8 rokov v škótskych Highlands, sa následne premiestni do slnečného španielskeho Jerezu, kde zreje ďalších 12 mesiacov v sudoch po sherry Pedro Ximénez. Z nich si stiahne sladkosť a vytvorí doslova revolučnú chuť.

 

Ako whisky, ktorá vznikala takýmto netradičným spôsobom, ľuďom chutí?

Z mojich skúseností až 75 percent ľudí, ktorí Nomad ochutnajú, ho okamžite miluje. Nie je to len originálnou chuťou, ale aj tým, že príbeh Nomadu je naozaj úžasný. Antonio Flores, master wine maker González Byass, a Richard Paterson, master blender Whyte and Mackay, ktorí predtým už roky spolupracovali, na spoločnom stretnutí prišli na túto novú kombináciu zrenia. A produkt sa im podaril. Samozrejme, tí, ktorí sú skeptickejší k sladkým chutiam, sú rezervovanejší, ale práve preto som navrhol, aby vznikla ďalšia Nomad whisky, ktorá bude v Jereze ležať dlhšie, sladkosť ustúpi, a tak v nej bude viac toho tradičného whisky charakteru.

 

Ste priekopníkmi takéhoto štýlu výroby whisky. Nasleduje vás už niekto?

Štýl blendovania whisky z odlišných oblastí je samozrejme známy už dlhšie, využíva sa veľmi často pri miešaní ázijských a škótskych whisky. Tým, že naša whisky v južnom Španielsku aj dozrieva, je to ale niečo celkom iné a veru takmer každý deň mi niekto napíše, že chce o tejto technike zistiť viac. Zisťovali u mňa napríklad, či je možnosť priniesť do Jerezu rum z Barbadosu. Takže budúcnosť bude určite aj o takýchto experimentoch. História a tradícia je dôležitá, no zákazník túži aj po nových chutiach.

 

Vráťme sa teraz na začiatok vašej barmanskej kariéry. Prečo ste sa rozhodli odísť do Londýna?

Mojím cieľom bolo zdokonaliť sa v jazyku. Povedal som si, že najrýchlejší a najcoolovejší spôsob, ako to spraviť, bude zamestnať sa v bare. Začínal som v malom podniku v časti Angel ako barback. Potom sa však otvoril nový hotel Soho, ktorý sa neskôr stal obľúbený u rôznych celebrít. Tam som sa z barbacka za sedem mesiacov vypracoval na barmana a našiel v tejto práci zaľúbenie.

 

Vyvrcholilo to až 1. miestom na prestížnej Disaronno Mixing Star Competition v roku 2010. Prepadli ste mixológii?

Práveže som si v začiatkoch uvedomil, že je v tomto smere veľa lepších barmanov odo mňa, a tak som sa zamýšľal, čo je moja silná stránka. Zistil som, že si môžem veriť v oblasti servisu, pohostinnosti, skrátka v prístupe k zákazníkovi.

 

Pomáhalo vám pritom to, že ste v Nitre študovali psychológiu?

Stopercentne. Je veľa barmanov typu – ja som mixológ a všetko je to len o mojich dobrých kokteiloch. Pritom veľa najmä mladých barmanov zabúda na to, že najdôležitejší je zákazník. Ešte ako barback som sa snažil spraviť si svoju robotu čo najrýchlejšie a potom vybehnúť medzi hostí a robiť v bare dobrú atmosféru. Tým som aj zaujal bar manažéra a bola to tá kľúčová vec, ktorá ma posunula vpred. Ale človek to musí mať trochu aj v sebe. Barmanské remeslo je zložité, ale mnohé sa barman s pribúdajúcimi skúsenosťami naučí. Mať rád ľudí – to sa nedá naučiť. A práve to je benefitom dobrého barmana.

 

Desať rokov ste pracovali ako bar manažér, okrem hotela Soho napríklad aj v michelinskej Restaurant & Bar Galvin at Windows. Čo vás napokon z dynamického prostredia londýnskych barov odvialo k španielskej rodinnej firme González Byass?

Oslovili ma v apríli minulého roku a páčila sa im moja perspektíva a filozofia, ktorá je postavená práve na skvelom servise, na tom, že človek za barom odovzdáva hosťom aj nejaké skúsenosti. Ako barman som už predtým robil takého freelance konzultanta rôznym značkám. Nechcel som za to nič, páčilo sa mi mať také dobré dlhodobé vzťahy. Spravil som si tým zároveň dobré meno, a preto prišla aj táto ponuka zo Španielska.

 

Nechýba vám bar?

Ja som pôvodne ani nechcel odísť, ale ponúkli mi globálnu pozíciu, čo znamená, že mám na starosti 70 krajín a som na cestách 200 dní v roku. Dáva mi to možnosť ešte intenzívnejšie spoznávať iné kultúry, robiť zaujímavé výmeny skúseností napríklad aj medzi Mexikom a Indonéziou. Ako bar manažér som navyše pracoval 70 – 80 hodín týždenne, čo je naozaj dosť. Po 14 rokoch za barom som sa potreboval zastaviť a uvedomiť si, že aj tam vonku je svet. A zatiaľ to neľutujem.

 

A: I&R

 

Ak vás článok zaujal, jeho pokračovanie nájdete v novom čísle Inbar & Restaurant.15/10/2018

Festival vôní, chutí a zážitkov Aróma má za sebou prvý ročník

07/10/2018

PREPITNÉ. Áno alebo nie? Komu? Koľko? Kedy? Ako?

30/09/2018

Favoritom cestujúcich je Singapore Airlines

30/09/2018

Miroslav Stycinskij

23/09/2018

Trnava otvorí nedostupné pamiatky