28/05/2017

24 HODÍN V KJÓTE

(Travel & Wellness, Tip4)

Kjóto bolo tisíc rokov hlavným mestom Japonska a nachádza sa tu toľko pamiatok a zaujímavostí, že by vám na prehliadku všetkých nestačil ani mesiac. A to nehovoríme o gastronomických vychytávkach, ktorými je toto mesto tiež preslávené. Kam sa ísť pozrieť a čo ochutnať, ak máte na návštevu tohto mesta len jeden deň? Poradí vám Rudolf Kravárik, majiteľ bratislavskej reštaurácie Wabi Sabi, ktorý do Japonska cestuje pravidelne.

 

ZLATÝ PAVILÓN

Pricestovali sme rýchlovlakom shinkansen z Tokia a ubytovali sme sa v ryokane – tradičnom japonskom hoteli. Na objavovanie Kjóta je ideálny bicykel, na ktorom sme sa hneď vybrali do Kinkakuji – Zlatého pavilónu. Je to zenový chrám, ktorého vrchné poschodia sú pokryté zlatom. Stojí nad nádherným jazerom a je obklopený tradičnou japonskou záhradou. Pri pohľade naň nám bolo hneď jasné, prečo ide o jednu z najnavštevovanejších pamiatok v celom Japonsku.

 

KIYOMIZUDERA

Ďalším chrámom, ktorý sme navštívili, je Kiyomizudera. Je to budhistický chrám postavený nad vodopádom s nádherným výhľadom na mesto. Patrí do svetového dedičstva UNESCO a pri jeho stavbe nebol použitý ani jeden klinec. K chrámu vedie ulica lemovaná stánkami s rozvoniavajúcim jedlom, ako sú napríklad zemiakové placky korokke, sendviče katsu, vývary kitsune udon alebo mäsové knedličky nikuman. Môžete tu sledovať ich prípravu či kúpiť si japonskú keramiku.

 

CHRÁM TENRYUJI A BUDHISTICKÁ REŠTAURÁCIA

V štvrti Arashiyama sme navštívili ďalšiu UNESCO pamiatku – chrám Tenryuji. Postavený bol v roku 1339, no odvtedy bol viackrát zničený. V areáli tohto chrámu sa nachádza vychýrená zenbudhistická reštaurácia Shigetsu, kde sme ochutnali tradičné japonské budhistické jedlo, ktoré je zložené z rôznych druhov sezónnej zeleniny a bylín, nakladanej zeleniny, sezamového tofu gomadofu a tradičnej ryže. V jedle sa striedajú slané chute so sladkými, horké s kyslými a chuťami umami, teplé so studenými…

 

BAMBUSOVÝ LES

Hneď vedľa chrámu leží Arashiyama bamboo grove – les s obrovskými bambusmi. Ide o miesto s veľmi silnou atmosférou a jeho návšteva je obrovským zážitkom. Pri bicyklovaní od jednej pamiatky k druhej sme vyhladli a tak sme si hneď pri bambusovom lese pochutnali na tradičných jedlách v typických pouličných stánkoch. Nájdete tu rôznorodú ponuku od grilovanej chobotnice plnenej vaječnou omeletou (tako tamagoyaki) až po dezerty ako guličky mitarashi dango so sladkou sójovou omáčkou.

 

CISÁRSKY PALÁC

Japonský cisár vlastní aspoň jeden palác v každom japonskom meste. Ten kjótsky sa nazýva Gosho. Ako všetky paláce, aj tento je nádherný.

 

TRH NISHIKI

Veľmi známa je tržnica Nishiki. Kúpite tu všetky tradičné jedlá i suroviny – bežné aj tie špeciálne. Od typickej nakladanej zeleniny v miso paste až po grilované morské plody, je tu mnoho stánkov s ramenmi, sušenými rybami a grilovanými morskými plodmi, čerstvým ovocím, zeleninou, ale aj originálnymi stánkami s japonskými nožmi a vybavením pre kuchyňu. Pri zakúpení japonského noža vám naňho na počkanie vygravírujú vaše meno.

 

FUSHIMI INARI

Len kúsok od centra sa nachádza Fushimi inari. Ide o šintoistický chrám, známy množstvom brán torii, ktoré sú postavené jedna tesne za druhou, tvoria dve cesty vedúce až na horu Inari. Každú z brán venovala iná japonská firma za nemalý poplatok a veľkosť brány závisí od jeho výšky.

 

KAMO

Kjótom tečie rieka Kamo, na nábreží ktorej sú v starom meste tie najtypickejšie japonské reštaurácie, jedna vedľa druhej. Nepodarilo sa nám však dostať ani do jednej – personál neovládal angličtinu.

 

GION

Deň plný dojmov sme ukončili prechádzkou po najstaršej štvrti Gion. Je to preslávená štvrť japonských gejší. Len na tomto jednom mieste v Japonsku sa nám podarilo zahliadnuť tradičné a autentické gejše.

 

A: RUDOLF KRAVÁRIK

F: AUTOR15/10/2018

Festival vôní, chutí a zážitkov Aróma má za sebou prvý ročník

07/10/2018

PREPITNÉ. Áno alebo nie? Komu? Koľko? Kedy? Ako?

30/09/2018

Favoritom cestujúcich je Singapore Airlines

30/09/2018

Miroslav Stycinskij

23/09/2018

Trnava otvorí nedostupné pamiatky