10/11/2014

Slovensko hľadá najlepšieho barmana

(Tip5, Bar)

Odštartoval druhý slovenský ročník súťaže najlepších barmanov sveta Diageo Reserve World Class 2015

V priestoroch bratislavskej reštaurácie UFO watch.taste.groove odštartovali druhý slovenský ročník prestížnej celosvetovej súťaže barmanov Diageo Reserve World Class. Opäť do nej pozvali osemnásť barmanov z celého Slovenska, ktorí budú bojovať o titul víťaza slovenského kola a možnosť reprezentovať našu krajinu na svetovom finále.

Súťažiacich čaká séria originálnych workshopov s expertmi v oblasti barmanstva, osobnosťami sveta mixológie a víťazom historicky prvého slovenského kola a ambasádora World Class Tonyho Velicha, priamo v baroch zapojených do súťaže. Slovenské kolo súťaže vyvrcholí 25. mája 2015, keď po finálových súťažných disciplínach vyhlásia najlepšieho barmana. Víťaz bude reprezentovať Slovensko na celosvetovom finále v juhoafrickom Kapskom Meste. „Diageo Reserve World Class je najprestížnejšia a najrešpektovanejšia mixologická súťaž, ktorá ovplyvňuje barovú kultúru po celom svete a teší nás, že Slovensko nebude vo finále chýbať,“ uviedol Martin Dobiš, zástupca spoločnosti Italmarket Slovakia, ktorá súťaž organizuje.

Štart najväčšieho podujatia v súčasnom barmanskom svete, si nenechali ujsť osobnosti z barového sveta. Špeciálny hosť večera bol David Rios, svetový víťaz súťaže Diageo Reserve World Class 2013, ktorý motivoval a inšpiroval súťažiacich predvedením najvyššieho barmanského umenia a vytvoril tri jedinečné kokteily. „Je dôležité dbať na všetky detaily počas miešania kokteilov, ale tiež počas samotnej prezentácie vlastnej práce a ich podávania. Zároveň však nezabúdajte byť samým sebou a nechajte vyniknúť svoju osobnosť. Barmanov s dobrou technikou je veľa, ale porotcovia hľadajú jedinečných, ktorí sa svojim prejavom a individualitou vymykajú z priemeru,“ radil slovenským uchádzačom o titul najlepšieho barmana David Rios.

Na podujatí nechýbal ani víťaz prvého slovenského kola World Class 2014 Tony Velich, ktorý nás tento rok reprezentoval na svetovom finále súťaže v Anglicku. Vďaka svojej kreativite, výbornej technike, skvelej prezentácii a vystupovaniu sa Tony dostal do užšieho finále a umiestnil sa na fantastickom 13. mieste, čím potvrdil, že naši barmani patria medzi svetovú elitu v bartendingu. „Bolo mi veľkou cťou  prezentovať seba a svoju prácu na svetovom finále a obhajovať farby našej krajiny. Mojim cieľom bolo zabojovať o dobré umiestnenie a ukázať, že aj na Slovensku je barmanstvo na vysokej úrovni. Máme množstvo dobrých barmanov a verím, že vďaka tejto súťaží sa nám podarí posúvať lokálnu barovú kultúru na vyššiu úroveň. Čím viac bude na Slovensku špičkových barmanov, tým viac bude pribúdať kokteilových barov a hostia budú mať možnosť spoznať, čo je skutočne dobrý kokteil.“ uviedol minuloročný šampión.

Súťažiaci druhého slovenského ročníka Diageo Reserve World Class 2015:

Róbert Šajtlava, Greenwich Cocktail Bar Bratislava

Luboš Janega, UFO watch.taste.groove Bratislava

Lukáš Vallo, Buddha Brothers Bratislava

Kamil Stupavský, Fou Zoo Pan Asian Restaurant Bratislava

Ján Sršeň, Casa del Havana Bratislava

Ľubomír Uličný, Sky Bar Bratislava

Tomáš Mitrík, Lemon Tree Restaurant Bratislava

Alexandra Mihalechová, Steps Club Trenčín

Jaroslav Kuruc, Steps Pub Trenčín

Roxana Róthová, Leroy Bar & Café Banská Bystrica

Martin Fuček,  Hurricane Cafe & Cocktail Bar Čadca

Miroslav Valcučiak, Piano Bar Banská Bystrica

Štefan Kolesár,  Humno Tatranská Lomnica

Filip Navrátil,  Lobby Bar Košice

Martin Výboh,  Záhir Cocktail Bar Nitra

Dávid Duriš, Ernesto Hemingway Bar Nitra

Michal Hájsky,  Kursalon Trenčianske Teplice

Jakub Blahutiak, Masquerade Club Bratislava

Diageo Reserve World Class
Diageo Reeserve World Class je najnáročnejšia a najoceňovanejšia súťaž barmanského umenia v mixologickom svete. Vznikla v roku 2004 ako tréningový program pre barmanov a postupne sa rozrástla do celosvetových rozmerov. Od roku 2008 sa do súťaže zapojilo takmer 50 krajín sveta s dosahom na viac ako 20 tisíc profesionálnych barmanov. Súťaž je celosvetová platforma na  výmenu a šírenie skúseností, informácií, inšpirácií a kreativity, príležitosť na výnimočné stretnutia budúcich hviezd s nestarnúcimi celebritami bartendingu a mentormi súťaže ako Dale DeGroff, Gary Regan, Peter Dorelli, Salvatore Calabrese, Hidestsugu Ueno, Julie Reiner, na prezentáciu nových barmanských techník, povýšenie mixológiu na najvyššie umenie a nevšedný zážitok pre hostí. Významná súčasť a základ podujatia je prezentácia elitných svetových značiek skupiny Diageo Reserve Brands ako spiritov s vlastnou dušou, príbehom, tajomstvami a nekonečným potenciálom za barom, stelesňujúcich kvalitu, nevšednosť a jedinečnosť. Podujatie neoceňuje len najlepších barmanov, ale poukazuje na výnimočné, svetové bary, kde je barmanstvo povyšované na umenie a kde zákazníkov každý deň čaká neopakovateľný zážitok. Organizátorom slovenského Diageo Reserve World Class je Italmarket Slovakia.

Portfólio značiek DIAGEO RESERVE BRANDS pre slovenské kolo: Zacapa 23, Zacapa XO, Ketel One, Ketel One Citroen, Tanqueray, Tanqueray No.10, Johnnie Walker Blue Label, Johnnie Walker Platinum label, Johnnie Walker Gold Label Reserve, Talisker, Oban , Cragganmore, Lagavulin, Glenkinchie, Dalwhinnie, Grand Marnier Cordon Rouge, Bulleit, Singleton.15/10/2018

The Macallan ako svätý grál

07/10/2018

Albert Michler Gin a jeho tri variácie

30/09/2018

DRINKY S CHUŤOU ÁZIE

17/09/2018

ORGANICS – NOVÉ BIO LIMONÁDY OD RED BULL

17/09/2018

Hayman’s je s nami stále!