02/04/2018

MARTA ŠKVARKOVÁ: „V Číne môžeme nájsť nesmierne veľa múdrosti, duchovného bohatstva a majstrovstva“

(Tip5, Travel & Wellness)

Obrovská krajina s viac ako miliardou obyvateľov, ktorá je od nás vzdialená len 9 hodín letu, je pre mnohých z nás stále veľkou neznámou. Všetci poznáme Veľký čínsky múr, nekvalitné výrobky „made in china“, čínske reštaurácie, kde si môžete dať praženú ryžu a rezance na sto spôsobov, no táto krajina s úžasnou históriou a nesmierne bohatou kultúrou toho ponúka oveľa, oveľa viac. Oslovili sme odborníčku na Čínu Martu Škvarkovú, ktorá v Bratislave vedie kurzy čínštiny, ale najmä prostredníctvom školení oboznamuje našincov s čínskou kultúrou, aby nám túto fascinujúcu krajinu priblížila.

 

Čo človeka z našich končín najviac prekvapí pri prvej návšteve Číny?

Podľa toho, kde v Číne sa ocitne. :) Isté je len jedno – Čína vždy prekvapí! Na prvý raz aj na dvadsiaty! Na úvod väčšinou prekvapí letisko. Najčastejšie sa lieta do Pekingu, Šanghaja a Hongkongu. Hongkonskévletisko je technický zázrak. Zo šanghajského letiska sa môžete dostať do centra mesta rýchlovlakom levitujúcim nad koľajami bežnou prevádzkovou rýchlosťou vyše 400 km/h. Vraj je to jediný vlak vznášajúci sa nad koľajami v komerčnej prevádzke. Nehovoriac o pekinskom letisku, ktoré sa momentálne stavia – pripomína skôr science-fiction. Pri prvom stretnutí s Číňanmi našinca prekvapia „tradičné kultúrne rozdiely“. Tak napríklad: Číňania vám na všetko prikývnu a povedia áno. Neznamená to však, že s vami nevyhnutne súhlasia. Dokonca to neznamená ani, že rozumeli, čo ste im po anglicky hovorili. Znamená to len, že sú slušne vychovaní (v čínskom duchu) a venujú vám svoju pozornosť. A to je veľká vec, pretože najvyšším princípom je tu zachovanie harmónie. Každé „nie“ by harmóniu narušilo. Preto Číňania otvorene nesúhlas nevyjadrujú. Na druhej strane to znamená, že ich áno môže znamenať áno, nie alebo možno.

 

Z čoho podľa vás vyplývajú takéto zásadné rozdiely v komunikácii?

Číňania sa na veci pozerajú z pohľadu civilizácie, ktorá sa formovala za diametrálne odlišných podmienok. A podľa toho sa aj správajú. Platia u nich iné pravidlá hry, z čoho je našinec väčšinou zmätený, lebo veď „my by sme to robili inak“. Uvediem iný príklad – počas služobnej cesty vás vodia hore-dolu po pamätihodnostiach, na všetko majú čas. Našinci sú z toho na nervy, veď predsa zajtra odlietajú a už dávno mali rokovať o podmienkach zmluvy. Číňanov namiesto toho zaujíma, kedy si pôjdete zahrať golf, čo hovoríte na Čínsky múr či ekonomický progres Číny všeobecne, či ste ženatý/vydatá, dokonca môžu komentovať váš vonkajší vzhľad, ako napríklad plešatosť či postavu. Číňania tým však dávajú najavo svoju pozornosť a záujem o vás. Snažia sa vás najskôr spoznať ako človeka. Pre nich je to nesmierne dôležité. A ak chcú naši biznismeni uzavrieť dobrý obchod, malo by to byť pre nich dôležité tiež. Aj to je dôvod, prečo v našej Škole čínskeho jazyka pre život kladieme dôraz na porozumenie kultúrnym rozdielom. Stále tvrdím, že najväčšou prekážkou našej vzájomnej komunikácie s Číňanmi nie je ani tak jazyk (to si môžete nájsť dobrého tlmočníka), ale práve neporozumenie týmto rozdielom. Často si myslíme, že vieme všetko lepšie, ale keď sme ochotní pozrieť sa na veci z iného uhla pohľadu, objavíme v Číne nesmierne veľa úžasnej múdrosti, duchovného bohatstva a majstrovstva. To sa môže stať neoceniteľné pre náš život. Ide teda o to nájsť spôsob, ako sa naše kultúry môžu vzájomne obohacovať.

 

Ktoré dôležité fakty si v súvislosti s čínskou kultúrou a odlišným životným štýlom málo uvedomujeme?

Napríklad Čína mala historicky oveľa dlhšie obdobia bez vojen ako my, a Číňania mali teda viac času na rozvoj a prepracovanie rôznych oblastí života, z čoho sa môžeme dodnes veľa naučiť a inšpirovať. K faktom uvedeným vyššie treba pripočítať pár ďalších parametrov. Napríklad to, že dynamika zmien je taká prudká, že to, čo Európe trvalo storočia, sa v Číne deje v priebehu desaťročí. Existujú obrovské rozdiely v životnom štýle a zmýšľaní dvadsiatnikov, tridsiatnikov, štyridsiatnikov atď., pretože tieto generácie sa vyvíjajú každá v „inej“ Číne. Keď hovoríme o Číne, musíme si tiež uvedomiť rozdielne veľkostné kritériá. Uvidíme to hneď, ako sa napríklad začneme rozprávať o malých, stredných a veľkých firmách. Naše najväčšie firmy sú v Číne maximálne strednej veľkosti a veľké ani nemáme. Celkom nedávno mi jeden Číňan povedal, že mi blahoželá, že žijem v Nitre, lebo je to lepšie ako Bratislava, Praha, Mníchov a tak ďalej (vymenoval všetky mestá, ktoré v EÚ navštívil – a to je čínska zdvorilosť. :)). Hneď potom dodal, že on miluje túto vidiecku atmosféru. A to je presne ono. Pre Číňana z päťmiliónového mesta je osemdesiattisícová Nitra „dedinka v údolí“. Čínska pevnina meria od západu po východ približne 5 000 kilometrov a zo severu na juh vyše 4 000 kilometrov. Hovoríme teda o území zhruba ako celá Európa, a to s dvojnásobným počtom obyvateľov. Diverzita je obrovská. Napríklad príroda: niečo iné vás prekvapí na púšti a niečo iné pri mori alebo v bambusovom lese. Iné prekvapenie vám pripraví osemtisícovka a iné úrodné sprašové tabule naplavené Žltou riekou. V Harbine na severe Číny môžete veľkú časť roka obdivovať úžasné ľadové sochy (ak, pravda, pri tom nezamrznete), na najjužnejšom ostrove Hainan si zatiaľ niekto iný môže užívať „čínsky Havaj“ a jeho subtropickú klímu. A tým sa dostávame k ďalšiemu špecifiku Číny, ktorým sú kontrasty. Existujú obrovské rozdiely vo vyspelosti rôznych regiónov, ale tiež „mega“ rozdiely medzi chudobnými a bohatými v rámci toho istého mesta. Naproti tomu chudobné oblasti neraz skrývajú kultúrne bohatstvo nevyčísliteľnej hodnoty a ich duchovná vyspelosť môže ďaleko presiahnuť tých najbohatších.

 

Čím nás ešte Čína môže prekvapiť?

Čína je posadnutá všetkým „naj“ a v mnohých oblastiach sa jej aj darí získavať svetové prvenstvá. Je posadnutá túžbou po luxuse, túžbou vyrovnať sa západnému spôsobu života (aj keď v niektorých oblastiach je to skôr na škodu)… Takže môžete si vybrať , čím chcete byť prekvapený... Tradičnou Čínouvako zo starého filmu? Dokonalosťou úžasnýchvfeng šuej stavieb či záhrad? Alebo najodvážnejšími budovami svetových architektov? Dostane vásvsvet à la New York? Všetko je tam najmodernejšieva gigantické, len miesto latinky sú čínske znaky. :) Niekoho znepokojuje znečistenie. Malo by, keďže Čína vyrába pre celý svet. Na druhej strane nájdete pokusy o záchranu životného prostredia, ako napríklad v jednom meste, kde všetky taxíky jazdia na vodíkový pohon. Chcete byť prekvapený rýchlosťou služieb v ekonomicky najvyspelejších mestách alebo ich pomalosťou v tých menej vyspelých? Chcete byť fascinovaný úžasným svetom národnostných menšín s vlastnými tradíciami od hudby, hudobných nástrojov, oblečenia, výrobkov, dokonca v niektorých prípadoch aj vlastným písmom? Alebo kláštormi visiacimi v skalách? Môžete ísť po stopách neuveriteľných výkonov kung-fu mníchov alebo nejsť po žiadnych stopách, no a aj tak vás prekvapia parky plné cvičiacich, tancujúcich či spievajúcich ľudí, alebo ľudí s obrovskými štetcami a vedrami s vodou, ktorí trénujú na chodníku umenie čínskeho písma – kaligrafiu. Môže vás prekvapiť aj spôsob, akým žijú čínski dôchodcovia. Nemajú v podstate žiadne sociálne zabezpečenie, povinnosť postarať sa o nich majú ich deti. Ale život majú veselý, pestrý, spoločenský.

 

Ak vás článok zaujal, jeho pokračovanie nájdete v novom čísle Inbar & Restaurant.

A: ELENA STRÁPKOVÁ17/09/2018

ORGANICS – NOVÉ BIO LIMONÁDY OD RED BULL

17/09/2018

Hayman’s je s nami stále!

09/09/2018

Zaznačte si: AVILA

09/09/2018

Oranžové vína

03/09/2018

Z histórie kávy a jej pestovania