05/11/2017

MACALLAN

(Spirits, Tip5)

SKVOSTNÁ KOLEKCIA „SÉRIA 1824“ BOLA VYTVORENÁ, ABY REPREZENTOVALA NÁDHERNÚ PALETU PRÍRODNÝCH FARIEB SINGLE MALT WHISKY MACALLAN. PONÚKA TMAVNÚCE ODTIENE A KOMPLEXNÚ CHUŤ, ZA ČO VĎAČÍ SOFISTIKOVANÉMU VÝBERU VÝNIMOČNÝCH DUBOVÝCH SUDOV PO SHERRY. K SÚRODENCOM SÉRIA 1824 - AMBER, SIENNA, RUBY - NAJNOVŠIE PRIBUDLI: RARE CASK, REFLEXION A NO6 VO VÝNIMOČNÝCH SKVOSTNÝCH KARAFÁCH LALIQUE.


Rare Cask

Táto rubínovo červená whisky pompézne demonštruje dva základné piliere značky Macallan: vyzreté dubové sudy po sherry a prírodná farba. Rare Cask dozrieva iba vo vyberaných dubových sudoch, v ktorých pôvodne dozrievalo španielske sherry, čím sa zaraďuje k najvzácnejším jednosladovým whisky vôbec. Stratégia výberu sudov v pálenici Macallan je bezkonkurenčná a vyberá len tie najlepšie, najdrahšie a najexkluzívnejšie dubové sudy, vďaka ktorým Rare Cask so svojimi sýtymi, prenikavý mi odtieňmi doslova uchvacuje všetkých milovníkov single malt.

Farba: Mahagón.

Aróma: Opulentná, jemná, lahodná. Predstavte si orchester. Tichá vanilka zodpovedá za hlboké, správne naladené tóny. Hrozienka zasa za výrazné, dunivé takty. Pridáva sa čokoláda - ako hviezdny talentovaný interpret, no neprehlušuje ostatných. Jablko, citrón a pomaranč predstavujú sladký súbor, ktorý nádherne ladí s korenistým kvartetom zázvoru, škorice, muškátového oriešku a ďateliny. Celý orchester diriguje dub, ktorý trpezlivo dotvára zrelú, elegantnú arómu.

Chuť: Vo svojom monumentálnom, suverénnom vystúpení korenisté kvarteto udáva rytmus. Hrozienko sa ho snaží prehlušiť - a podarí sa mu to. Na rad prichádza nadčasový, nasýtený, rezonujúci dub. V úzadí sa dopĺňajú vanilka a čokoláda, aby symfóniu chutí napokon zakončila príchuť sviežeho citrusového ovocia.

 

Whisky Reflexion

Táto výnimočná tmavočervená jednosladová whisky skvele reprezentuje prírodné farby a krásu pálenice Macallan, umocnené nezameniteľným vplyvom exkluzívnych španielskych a amerických dubových sudov, v ktorých pôvodne dozrievalo sherry. Za svoju farbu a chuť vďačí dozrievaniu v menších sudoch typu hogshead, v ktorých sa do kontaktu s nápojom dostáva väčšia plocha dreva, čo zabezpečuje mimoriadne komplexný charakter chute. Originálnu chuť s plným telom a množstvom kvetinových a vanilkových tónov zvýrazňuje dotyk čerstvých jabĺk a marhúľ. Majstrovsky zabrúsené fazety štýlovej karafy Reflexion nádherne odrážajú svetlo a ponúkajú unášať sa farbou i hĺbkou nápoja v jej vnútri. Dizajn karafy inšpiroval ikonický trojuholníkový tvar symbolu značky Macallan, pričom šesť faziet evokuje šesť pilierov - základných kameňov jednosladovej škótskej Macallan.

Farba: Červený pomaranč.

Aróma: Čerstvá vôňa citrusových plodov sa nesie vzduchom akoby počas nedeľného trhu v príjemný slnečný deň. Kôra plodov je čerstvá, ovocie pevné. Nepatrné oskové tóny sa strácajú a ustupujú čerstvosti zelených jabĺk. Nasleduje stánok so sladkosťami: čokoláda, husté fudge (vymiešaná zmes z cukru, mlieka a masla), tvrdé cukríky, aníz, prenikavá vôňa karameliek a nenápadné tóny praliniek z bielej čokolády. Už-už sa chystáte prehltnúť prvé sústo a v tej chvíli prifrčí dodávka čerstvých banánov a sladkého dubu.

Chuť: Prvotná chuť ľahkej citrusovej kôry s mladým dubom rýchlo ustupuje šťavnatejšej, hustej kaktusovej príchuti citróna a pomaranča. Nasledujú jemné tóny hrozienok, hrozna odrody sultana a jablká s nádychom škorice a zázvoru. Tvrdé cukríky pridávajú vyváženosť záblesku obhoreného duba, vytvárajúc tak stredne tvrdú až mäkkú dochuť.

 

Whisky No6

Umenie výroby whisky v pálenici Macallan a krištáľové majstrovstvo dielne Lalique, to je skvostná whisky Whisky No6 v unikátnej krištáľovej karafe. Bohatú, komplexnú chuť a prírodne sfarbené telo jej dodali dubové sudy, v ktorý ch pôvodne dozrievalo sherry a ktoré vyrobili majstri debnári z mesta Jerez de la Frontera. Sošná karafa No6 exkluzívne navrhnutá pre pálenicu Macallan vzdáva hold jednosladovej whisky prostredníctvom ikonických trojuholníkových čŕt a šiestich faziet. Zvodná tmavoorechová farba predznamenáva klasický chuťový charakter whisky Macallan i akúsi oslavu prepychu, korenia a sušeného ovocia s nádychom vôní opojného pomarančového hája.

Farba: Západ slnka v Španielsku.

Aróma: Španielsky dub dodáva whisky No6 nádherné, sýte, elegantné tóny, v ktorých prevláda množstvo ovocia: hrozienka, ďatle, figy... Hrozno odrody sultana a karamelizované jablká dodávajú štruktúru a hĺbku. Ťažisko chute akoby spočívalo na hrozienkach, vytláčajúc z nich tmavú a nasýtenú šťavu. Zázvor a škorica si ležérne hopkajú vôkol, pričom zázvor je nebadane suchý a škorica jemná. Horká čokoláda prekvapí majestátnosťou a sladká chuť vanilky sa potuluje v úzadí.

Chuť: Ťažká a prepychová. Ako honosný ovocný koláč s hrozienkami, datľami, figami, jablkami, hroznom odrody sultana a pomarančmi. Za nimi nasleduje zázvor, muškátový oriešok, škorica a náznak ďateliny. Dubové tóny pripomínajú jemný, luxusný zamat. Hodvábne mäkká a plná chuť ovocného koláča si vás nadlho podmaní.

 

Macallan a fľaša Lalique

Macallan a sklársky fenomén Lalique v roku 2005 spojili tvorivé sily, zmysel pre dedičstvo a remeselné spracovanie a z ich spolupráce vzišla séria krištáľových karáf Lalique. Prvá karafa oslávila výnimočné dubové sudy pálenice Macallan s vyberanou 50-ročnou jednosladovou whisky. Druhú karafa v limitovanej edícii (420 ks) obsahovala 55-ročnú jednosladovú whisky. Tretiu karafu inšpirovala vzácna 57-ročná jednosladová whisky, zmiešaná z dvoch sudov. Štvrtá, ohromujúco malá karafa ukrývala 60-ročnú whisky stočenú z piatich sudov po sherry. Karafa „Spiritual Home“ ponúkla vyberanú 62-ročnú jednosladovú whisky. A napokon pri príležitosti 150. Výročia narodenia Reného Laliquea uzrela svetlo sveta najcennejšia karafa na svete s najstaršou a najvzácnejšou 64-ročnou whisky Macallan aká kedy bola uvoľnená do obehu. V newyorskej aukčnej sieni Sotheby‘s ju vydražili za rekordný ch 460.000 Dolárov.

 

Ak vás článok zaujal, jeho pokračovanie nájdete v novom čísle Inbar & Restaurant.

 

text: Emil Štvorka,

foto: Koft15/10/2018

The Macallan ako svätý grál

07/10/2018

Albert Michler Gin a jeho tri variácie

30/09/2018

DRINKY S CHUŤOU ÁZIE

17/09/2018

ORGANICS – NOVÉ BIO LIMONÁDY OD RED BULL

17/09/2018

Hayman’s je s nami stále!