27/12/2017

LETOM BAROVÝM SVETOM

(Mixology, Tip4)

Johnnie Walker podľa Blade Runner 2049

The Director’s Cut je limitovaná edícia whisky Johnnie Walker, ktorá vznikla v spolupráci mastera blendera Jimmyho Beveridga a režiséra filmu Blade Runner 2049 Denisa Villeneuvea. Objemové percento – 49 % obj. alk. – je inšpirované názvom filmu. Na profile zmesi sa podieľa okolo tridsať sladových a obilných whisky. Dizajn fľaše je odvodený od klasickej Johnnie Walker Black Label, ktorá sa objavila v roku 1982 vo filme Blade Runner, whisky je potom zahalená oblakom dymu…

Jimmy Beveridge nachádza istú príbuznosť medzi miešaním whisky a réžiou filmu: „Vždy ide o konštantný a zároveň čo najlepší výsledok.“ Whisky bude v ponuke iba na 15 vybraných trhoch (tak to som zvedavý, či sa dostane aj k nám). Každá z iba 39 000 fliaš (teda ja by som ich naplnil 49 000; keď už, tak už) vyjde na 75 eur. Takže žiadna dráma!

 

Druhý raz žena v Savoyi

Po dlhých sto rokoch bola opäť v American Bare londýnskeho hotela Savoy na pozíciu senior bartendera vymenovaná žena. Philippa Guyová nadviazala na legendárnu Adu Colemanovú, ktorá pôsobila za barovým pultom na svetoznámej adrese na Strande v rokoch 1903 až 1925. Philippa má za sebou pozoruhodnú kariéru. Pôsobila na čiastočný úväzok na univerzite v Leedsi, kde sa naučila miešať kokteily. Odtiaľ zamierila do miestneho baru Oporto už ako bar manažérka. V auguste 2015 nastúpila ako servírka do American Baru. O rok neskôr v decembri už pôsobila na pozícii junior bartenderky; rok sa s rokom stretol a dievčina sa zaradila na pozíciu vedľa Slováka Martina Hudáka.

 

Tip pre cyklistov

Pred desiatimi rokmi vyrobila americká spoločnosť Renovo svoj prvý bicykel – z dreva. Teraz prichádzajú s luxusnou novinkou. Velocipédom, ktorého rám je vyrobený z dužín sudov, v ktorých zrela single malt Scotch whisky The Glenmorangie Original. Na hlavnú súčiastku bicykla sa spotrebuje 15 dužín a 20 hodín práce, pričom parametre rámu sa prispôsobujú váhe a výške budúceho majiteľa za cenu v prepočte 6 200 eur. Rám bicykla nie je ojedinelým krokom The Glenmorangie za hranice svojej hlavnej činnosti. Minulý rok v spolupráci s Finlay & Co. priviedla na svet jedinečné slnečné okuliare, v obrúčkach ktorých ďalej žijú sudy, v ktorých zreje whisky. Významný britský výrobca optiky používa pri výrobe týchto okuliarov 16 krokov; číslo zodpovedá niekdajšiemu počtu zamestnancov v liehovare, ktorí boli známi ako 16 Men of Tain. Cena 300 eur.

 

ALEXANDER MIKŠOVIC15/10/2018

The Macallan ako svätý grál

07/10/2018

Albert Michler Gin a jeho tri variácie

30/09/2018

DRINKY S CHUŤOU ÁZIE

17/09/2018

ORGANICS – NOVÉ BIO LIMONÁDY OD RED BULL

17/09/2018

Hayman’s je s nami stále!