26/10/2017

LETOM BAROVÝM SVETOM

(Mixology, Tip5)

Rum z Ostrova pokladov

Za päťsto libier šterlingov je v Spojenom kráľovstve na predaj Ron Extra Añejo Original Isla del Tesoro. Je to po prvý raz, čo sa El Caballo’s, značka rezervovaná minulých päťdesiat rokov pre Fidela Castra, jeho najvýznamnejšie návštevy a zaslúžilých členov kubánskej vlády, dostáva do predaja. Pôvodná receptúra vznikla na základe kolekcie rumov, ktoré vypálili spoločnosti, ktorých majitelia po Castrovom víťazstve opustili ostrov slobody. Ich zásoby sa objavili v roku 1959. Isla del Tesoro je plnený do číslovaných keramických karáf. Ku každej je priložená mapa, ktorá uľahčuje dislokáciu ostrova, ktorý sa teraz volá Isla de la Juventud. Už sa vidím, ako si v londýnskom bare objednávam „Isla del Tesoro Daiquirí natural, please!“ a desím sa zrútenia stavu svojej debetnej karty…

 

Mr Lyan Opus 2

Zakladateľ nesmierne trendy londýnskeho baru Dandelyan Ryan Chetiyawardana (jazykolam si barmanská komunita skrátila na Mr Lyan) chystá na 1. Októbra prezentáciu svojej už druhej knižky, Good Together: Drink & Feast with Mr Lyan and Friends (tá prvá niesla názov Good Things to Drink with Mr Lyan and Friends). Publikácia je potvrdením niekdajšieho rovnako výstižného, ale aj nezabudnuteľného výroku Kateřiny Kluchovej, ambasádorky Beefeatera: „Bary sú dnes akýmisi malinkými kuchynkami.“ Zoznamujú totiž s drinkami a pokrmami, ktoré sa hodia k určitej príležitosti, ale predovšetkým sa hodia k sebe. Na Amazone si ju zatiaľ neobjednávajte. Počkajte si na začiatok októbra a rovno si pripravte v prepočte dvadsať libier. Ešte sa mi chvel prst nad klávesnicou počítača, keď 22. júla prišla správa, že Dandelyan vyhlásili za World’s Best Cocktail Bar na 11. festivale Tales of the Cocktail v New Orleans (aby slávy nebolo málo, zvíťazil aj v kategóriách Best International Bar Team a Best International Hotel Bar).

 

Príručka prvej pomoci

Doctor’s Orders je zbierka viac ako šesťdesiatich kokteilov, ktorých autormi sú Chris Edwards a Dave Tregenza, spolumajitelia poradenskej firmy v odbore nápojov Salts of the Earth. Dajú ju do predaja na Dušičky, 2. novembra. Jej ambíciou je „znova vytvoriť mágiu domáceho baru“. Prezentované kokteily nie sú nápadom od zeleného stola. Naopak, odrážajú prax autorov, majiteľov kokteilového baru a reštaurácie The Shrub and Shutter a kokteil baru First Aid Box. Na hodnotenie bude dosť času. Zatiaľ vlastne poznáme len názvy niektorých kapitol a drinkov, ktoré znejú celkom novátorsky: Remedies, Comforters, Fixer Uppers, Apple a Day, Peach Terapist a Tiger’s Milk, čo má byť twist na Bloody Mary.

 

Moscow Mule do skla?

Iowa Alcoholic Beverages Division nečakane zasiahla do tradičného servisu Moscow Mule. Informovala, že akékoľvek nápoje s pH nižším ako 6, pokiaľ sú podávané v medených pohároch, džbánkoch či iných nádobách, môžu spôsobiť črevné a žalúdočné problémy, ako aj podporovať ochorenie žltačkou či zníženie krvného tlaku. A práve populárny long drink na báze vodky, ku ktorého chuti prispieva okrem zázvorového piva aj limetová šťava a segment limety patrí štandardne k ozdobe drinku, má pH hlboko pod číslom 6.

 

A: ALEXANDER MIKŠOVIC15/10/2018

The Macallan ako svätý grál

07/10/2018

Albert Michler Gin a jeho tri variácie

30/09/2018

DRINKY S CHUŤOU ÁZIE

17/09/2018

ORGANICS – NOVÉ BIO LIMONÁDY OD RED BULL

17/09/2018

Hayman’s je s nami stále!