26/08/2017

LETOM BAROVÝM SVETOM

(Mixology, Tip4)

Súťaž podľa Heeringa

Budúci rok tomu bude dvesto rokov, čo Peter F. Heering vyrobil prvé litre likéru z dánskych, v auguste zozbieraných Stevenových čerešní. Také výročie chce samozrejme poriadny žúr a firma sa naň začala pripravovať s dostatočným predstihom. Osemnásteho apríla odštartovala súťaž, ktorá má štyri kolá. V prvom, ktoré sa skončilo posledným májovým dňom, mali účastníci zo šiestich regiónov (Európa, Ázia, Stredný východ & Afrika, Severná Amerika, Južná Amerika a Australázia) prekvapiť neobvyklým twistom svojho obľúbeného klasického kokteilu. 75 % účastníkov postúpilo do druhého kola, ktoré sa uskutoční v októbri a novembri. Úloha je celkom zaujímavá: Zjednodušiť svoj kokteil z prvého kola tak, aby bolo možné ho bez problémov pripravovať na palubách lietadiel. Do tretieho kola bude pozvaných desať účastníkov z každého regiónu; čas od apríla do mája budúceho roku budú mať na zostavenie receptúry výročného kokteilu, ktorý bude mať šancu obstáť v teste času. Desať finalistov sa v októbri 2018 počas London Cocktail Weeku stretne v súťaži o hlavnú cenu. Jej súčasťou je tzv. Stelton shaker. A to je vecička, ktorá stojí za povšimnutie. Navrhol ju v roku 1967 Arne Jacobsen, ktorý tak prispel k fenoménu škandinávskeho dizajnu. Šejker sa tak po desiatich rokoch postavil bok po boku s iným povestným šejkrom, Alessiho No. 5050 z roku 1957…

 

Je to naBeton

Českým „národným kokteilom“ sa na základe tajného hlasovania nejakej tisícky účastníkov výročnej schôdze Českej barmanskej asociácie stal Beton, Becherovka s tonikom, ktorý o 99 hlasov porazil Moravského kohúta. Internacionálne naladené publikum sa môže radovať. Bázu zariadil Nemec Josef Vitus Becher (Heda Baier-Becher sa celé roky snažila zastaviť legendu, že bol lekárnikom a zdôrazňovala, že mal úspešný koloniál), receptúru long drinku prvý raz použil Slovák (!) Vlado Belovič (vrchný zo Starého Smokovca) a tonik je dielom nasledovníkov Švajčiara, ktorý sa staral o zdravie koloniálnych úradníkov v Commonwealthe.

Slovenská barmanská asociácia išla na vec „od podlahy“. Oslovila svoju členskú základňu (i neorganizovanú komunitu) a ponúkla jej tri alternatívy báz, na ktorých je možné miešaný nápoj akejkoľvek kategórie (kokteil, long drink, fancy drink, sparkling drink) založiť: borovičku, Demänovku alebo kombináciu oboch. Uzávierka bola 9. júna, takže výsledky uverejníme zrejme až v ďalšom čísle. Detaily na www.skba.sk.

 

A: ALEXANDER MIKŠOVIC15/10/2018

The Macallan ako svätý grál

07/10/2018

Albert Michler Gin a jeho tri variácie

30/09/2018

DRINKY S CHUŤOU ÁZIE

17/09/2018

ORGANICS – NOVÉ BIO LIMONÁDY OD RED BULL

17/09/2018

Hayman’s je s nami stále!