19/11/2017

FINÁLE DIAGEO WORLD CLASS 2017

(Mixology, Tip5)

World Class Competition je medzinárodnou iniciatívou spoločnosti Diageo, ktorá tvaruje budúcnosť mixológie a inšpiruje ľudí na celom svete piť lepšie a kvalitnejšie nápoje – či už v bare, alebo doma. Za posledných deväť rokov vyše 300 000 barmanov prešlo sériou workshopov a školení inšpirovaných svetovými trendmi. World Class Bartender of the Year je najväčšou a najuznávanejšou barmanskou súťažou na svete a tiež najdôležitejšou súčasťou projektu World Class. Rozrástla sa z 18 krajín, ktoré sa jej zúčastnili v roku 2009, na 57 v roku 2017. Dejiskom svetového finále deviateho ročníka World Class sa stalo miesto plné histórie, farieb a chutí – Mexico City v Mexiku. Stretli sa tu barmani z rôznych kontinentov, ktorí zvíťazili v národných kolách súťaže. V Mexico City ich čakali ďalšie výzvy a náročné disciplíny, ktoré otestovali ich zručnosti, vedomosti a zároveň pohotovosť i tvorivý prístup pri príprave kokteilov.

 

Súťažná disciplína Mex -Eco sa zameriava na udržateľný rozvoj, zamedzenie plytvania surovinami a inšpirovala barmanov k tomu, aby sa pozreli na environmentálne problémy vlastnej krajiny a pripravili koncept svojho vnímania pozitívneho efektu, ktorý má kokteilová kultúra na svet okolo nás.

V rámci súťaže Cocktails at Home barmani začali prezentáciou svojho signature Bloody Mary kokteilu a následne navrhli jedinečný drink s použitím stanovených prísad.

Disciplína Signature Cocktail vyzvala fi nalistov k vytvoreniu a prezentácii ich signature drinku, ktorý vystihuje tak barmanov, ako aj ich bar.

Heat of the Moment Challenge otestovala schopnosť finalistov vytvoriť výnimočný kokteil inšpirovaný svetom vysokej gastronómie s použitím miestnych mexických ingrediencií.

 

Po absolvovaní týchto štyroch disciplín všetkými súťažiacimi pokračovalo svetové finále World Class Competition 2017 vyhlásením užšieho výberu TOP 10. Boj o titul pokračoval semifinálovou Lucha Libre Knockout Challenge, známejšou pod názvom Speed Challenge, venovanou šiestim kľúčovým značkám portfólia Diageo Reserve. Štyria najlepší súťažiaci postúpili do veľkolepého finále, ktoré otestovalo ich vedomosti, kreativitu a schopnosť nielen pripraviť výborný drink, ale prerozprávať jeho nevšedný príbeh. Disciplína Los Elementos vyžadovala prípravu a predstavenie porote série drinkov predstavujúcich štyri prvky – tierra (zem), agua (voda), fuego (oheň) a vent (vzduch). Celkovou víťazkou globálneho finále súťaže a barmankou roka 2017 bola menovaná Kanaďanka Kaitlyn Stewart a stala sa tak druhou ženou, ktorá získala tento titul. Kaitlyn predviedla fantastický výkon počas všetkých súťažných dní a ohúrila porotu prípravou vskutku výnimočných kokteilov a ich atraktívnou netradičnou prezentáciou. Našu krajinu v Mexico City tento rok vynikajúco reprezentoval lokálny víťaz World Class 2017 Lukáš Vrábeľ z Lobby Baru v Košiciach.

V novembri Slovensko čaká otvorenie ďalšieho ročníka národného kola súťaže World Class. Pre barmanov z rôznych kútov Slovenska je pripravená séria vzdelávacích workshopov, inšpiratívnych stretnutí s osobnosťami sveta mixológie a nejedno prekvapenie. Organizátorom slovenskej súťaže Diageo Reserve World Class je spoločnosť Italmarket Slovakia, a. s. „Som rád, že sa súťaž World Class u nás stala tradíciou a každoročne sa do nej zapájajú šikovní barmani, ktorí výborne reprezentujú našu krajinu na globálnom finále a dokazujú svetu, že Slovensko jednoznačne patrí na mapu svetového top bartendingu,“ uviedol Martin Dobiš, zástupca spoločnosti Italmarket Slovakia, a. s.

 

A: I&R15/10/2018

The Macallan ako svätý grál

07/10/2018

Albert Michler Gin a jeho tri variácie

30/09/2018

DRINKY S CHUŤOU ÁZIE

17/09/2018

ORGANICS – NOVÉ BIO LIMONÁDY OD RED BULL

17/09/2018

Hayman’s je s nami stále!