18/05/2015

Svetové jedlá a nápoje

(Gastronomy, Tip5)

KAKTUS A OVOCNÉ NÁPOJE

Cudzinci považujú za jedno z najtypickejších arabských jedál kuskus zo špeciálnej pšeničnej krupice, ktorá sa naparí alebo varí s trochou vývaru, zmieša sa s rozpusteným maslom a podáva so všetkým možným. Je to však berberské jedlo. Ak ním dedinčania vítajú hostí, servírujú ho s hrozienkami, ovčím jogurtom, pri slávnostnom stole sa obkladá kurencami či baraním kebabom a inými dobrotami. V tejto časti sveta sú mimoriadne obľúbené aj sladkosti – chalva, zákusky z lístkového cesta, palacinkovité koláčiky, bylinkové, ovocné a jogurtové nápoje, kefír či nápoj z koreňov sladkého drievka. Osobitné miesto majú presladené, tukom nasiaknuté múčniky, korenené škoricou, muškátovým kvetom.

                   

ČATNÍ A VODA

Doménou indickej kuchyne je dômyselné korenenie plné vôní, príprava jedál na rastlinných olejoch alebo na ghí, rozpustenom a od bielkovín očistenom masle, ktoré kedysi hojne používali aj naše prastaré mamy. V Indii sa vo veľkom varia strukoviny, najmä šošovica, pri príprave mäsa sa používa aj mak, jogurt a kokosové mlieko. Ako príloha sa okrem ryže jedávajú aj čapátí, teda placky z pšeničnej múky a šrotu, na dochucovanie sa podávajú omáčky – čatní. Prvé miesto v indickej kuchyni majú jedlá karí, čo je aj rovnomenná zmes korenia. Indovia nejedia príborom, ale pravou („čistou“) rukou a jedlo zapíjajú vodou, džúsmi či jogurtovými nápojmi. Sú prinajmenšom také zdravé ako mongolský kumys z kobylieho mlieka a možno aj slaný mongolský čaj s maslom či lojom.

                   

STEAK A YERBA MATÉ

V Latinskej Amerike sa najmä pre najvyššiu spotrebu mäsa na svete na osobu vyníma svojou kuchyňou Argentína. Konzumuje sa tam prevažne teľacie a hovädzie mäso, ktoré sa pripravuje buď nad ohňom (asado), alebo sa dusí (puchero) a zapíja sa kvalitnými argentínskymi vínami. Okrem toho sú vychýrené rôzne indiánske jedlá, napríklad empanadas, teda pečené kukuričné placky s rôznymi náplňami, plackovité tortillas, veľa zeleniny a ovocia. Národným nápojom je yerba maté, čaj z cezmíny paraguajskej, nazývaný aj indiánske zlato. Pije sa z kalabás, čo sú vydlabané tekvičky, cez špeciálnu, zvyčajne kovovú „slamku“ bombillu. V spoločnosti koluje kalabás často na znak priateľstva okolo stola.

               

ŠALÁTY A SANGRIA

V Grécku sa spolu s množstvom šalátov vyhrieva na stoloch baranina, olivy, popredné miesto majú citróny, musaka, gyros a k tomu neodmysliteľná metaxa či grécke vína. Turci zaviedli spolu s jogurtom a kebabom do jedálneho lístka špenát, na Balkáne sa ako príloha podáva najmä biely chlieb, ryža, fazuľa, v Rumunsku kukuričná kaša mamaliga a podobne ako v Rusku aj polievky z kvasu. V Bulharsku je známa studená polievka – tarator či šaláty (napríklad šopský). Španieli holdujú mäsu, morským produktom, olivovému oleju, cibuli, cesnaku, najrozmanitejšej zelenine a ostrému rizotu paelle pochádzajúcej z Indie alebo vegetariánskemu pistu. Zaujímavé sú ich ostro korenené čokoládové omáčky k mäsu, grenadína z čerstvých granátových jabĺk alebo sangria z ľahkého červeného či šumivého vína, rozriedeného sódovkou a ochuteného pomarančmi, citrónmi či iným ovocím a pomarančovou pálenkou. Hlavné jedlo dňa si dávajú až po 21. hodine večer.

                   

SYRY A PÁLENKA

Holanďania prispievajú na svetový stôl ako syrárska veľmoc štyrmi tisíckami ton syrov ročne. Eidam a goudu exportovali už v 12. storočí a v tamojšom Alkmaare sa doteraz konajú od mája do septembra každý piatok syrové veľtrhy. V severskej gastronómii sa ako korenie vo veľkej miere používa kôpor. V Dánsku sú typické tvarovo a farebne vyvážené obložené chlebíčky smorrebrod, ktoré nahrádzajú obed. Švédskym príspevkom do gastronómie sú studené misy a „švédske stoly“ (smorgasbord) s množstvom lahôdok. Každý sa obslúži sám, ale mal by dodržiavať poradie: ryby, mäso, syry a sladkosti. K nórskym prioritám patrí Linie Aquavit – pálenka, ktorá po spracovaní cestuje v dubových sudoch dva razy cez rovník a nazad, vraj aby dostala jemnú chuť a žltkastý nádych. Na sude je napísané aj na ktorej lodi sa nápoj cez rovník plavil.

BORŠČ A ČAJ

Pre ruskú a do značnej miery aj pre ukrajinskú kuchyňu sú typické rôzne obilninové kaše a polievky (boršč, soľanka, rassoľnik, šči, studená okroška z kvasu a surovej zeleniny, rybacia ucha). Mäso sa upravuje zväčša mletím, podáva sa samostatne poliate maslom, ale aj v pirohoch, časté sú hubové jedlá, mimoriadne chutné sú solené uhorky, ktoré sa podávajú ako príloha aj ako predkrm. Popredné miesto zaujímajú ryby, aj sušené. Hojne sa konzumuje (ale aj vyváža) kvalitný čierny a červený kaviár. Časté sú teplé predkrmy, z múčnych najmä vyprážané bliny, lievance, sibírske peľmene, plnené pirôžky. Varí sa s veľkým množstvom kvalitnej smotany. Okrem neodmysliteľného čaju pripravovaného v samovare je obľúbeným nápojom chlebový kvas, kvalitné destiláty, najmä vodka, a všetky druhy ovocných štiav.

                   

REZEŇ A PIVO

O Nemecku sa traduje, že tam holdujú ťažkým jedlám, kyslej kapuste a pivu a že najpopulárnejší je tzv. eintopf, teda jedlo z jedného hrnca. Práve tam však roku 1475 vyšla prvá kuchárska kniha Platina a svetové prvenstvo má údajne aj jedálny lístok, ktorý dal roku 1521 vyhotoviť na pergamene pre účastníkov snemu v Hessensku vojvoda Heinrich von Braunscheweig. Rakúsko neboduje medzi svetovými kuchyňami len viedenským rezňom, viedenskou kávou či Sacherovou tortou, ale aj hovädzími polievkami s knedličkovou zavárkou, haluškami, žemľovými knedľami. Poľsko sa môže pýšiť teplými zeleninovými, ale aj studenými ovocnými polievkami, držkami a bezpredsudkovou konzumáciou konského mäsa. A kto by v Maďarsku pohrdol jedlami s najviac používaným komponentom cibuľou, teda gulášom, paprikášom, perkeltom, pri ktorých chutí tokajské, barackovica a čerešňovica a potom rôzne ťahané štrúdle?

                       

OVCE A MLIEKO

Židovská kuchyňa je veľmi chutná, nápaditá, ale prísna. Varenie sa začína delením zvierat na rituálne čisté a nečisté. Smú sa jesť ovce, hovädzina, kozy, domáca hydina, nie však kone, bravy, osly, králiky či zajace. Z rýb sú povolené kapry, pstruhy, lososy, ale nie jesetery, úhory ani žraloky. Prísne sa musia oddeľovať mliečne a mäsité pokrmy, aj riady a náčinie, aj utierky, ktoré sa pri varení s nimi používajú. Mlieko a mliečne výrobky sa smú po mäsitých jedlách podávať najskôr po šiestich hodinách.

                   

HALUŠKY A BURČIAK

Hrdíme sa syrovými korbáčikmi, parenicami, oštiepkami, bryndzou, husacinou, lokšami. Máme radi zemiaky, kapustu a za národné jedlo pokladáme bryndzové halušky. V horskej osade Turecká sa ich milovníci stretávajú na majstrovstvách v ich varení a konzumovaní. Zo Záhoria si odnášame Skalický trdelník, ktorý má Európskou komisiou zaregistrované ochranné označenie slovenský výrobok. K vínu, pivu (ale aj k vernisážam) radi zobkáme oškvarkové či zemiakové, ale aj iné pagáče. Okrem dobrých vín nevynímajúc ani tokajské, sa môžeme pochváliť svetovo unikátnou kofolou, ale aj rovnako unikátnym hroznovým nápojom vineou, ktorá sa v 80. rokoch 20. storočia stala na Slovensku pre nadmerný export do USA nedostatkovým tovarom. Naším špecifickým destilátom je borovička, slivovica či typický vianočný nápoj hriatô. Ale aj burčiak, ktorý je ako „chicha“ aj národným nápojom Čiľanov.23/09/2018

Exotické chute Thajska a Vietnamu

23/09/2018

Osteria Francescana je najlepšou reštaurácia na svete

09/09/2018

FOOD PAIRING s vínami Vitis Galéria

26/08/2018

Marinované paradajky s mini buffalo mozzarellou

26/08/2018

Paradajky